MIASTO I UZDROWISKO RYMANÓWPołożone są w dolinie rzeki Tabor, dopływie Wisłoka, w strefie klimatu podgórskiego. W obrębie uzdrowiska walory klimatyczne podnosi lesistość terenu, duże nasłonecznienie, dobra przewietrzalność doliny, małe wahania temperatury i zawartość w powietrzu jodu i bromu. Z okolicznych polan, szczytów i otwartych zboczy rozciągają się ciekawe widoki na pasma Beskidu Niskiego, Doły Jasielsko-Sanockie, Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie i Pogórze Bukowskie. Zalew w Sieniawie stwarza znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa kąpieli i wędkowania. Nie ma tu tłumów i jest to doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi.
Naturalnymi środkami leczniczymi Rymanowa-Zdroju są wody mineralne i borowina. W leczeniu dzieci ważną rolę odgrywa panujący w okolicy mikroklimat. Okolice Rymanowa od wieków były miejscem wielu wyznań i kultur. Jest to prawdziwa perła dla ciekawych świata wędrowców. W Rymanowie, który przed wojną był ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej, co roku, w sierpniu, odbywają się "Dni Pamięci", na których spotykają się mieszkańcy i przyjaciele Rymanowa z całego świata. Tak samo żywa, jest obecność kultury łemkowskiej, o której niemal na każdym kroku, przypominają rosnące w lesie jabłonie, opuszczone cerkwie, czy ślady zabudowań. |
CO Warto zobaczyć:
Drewniany kościół w Haczowie
- drewniany kościół w Haczowie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- kościół barokowy w Rymanowie
- synagoga i kirkut w Rymanowie
- cerkiew w Bałciance i Króliku
- skansen naftowy w Bóbrce
- skansen budownictwa ludowego w Sanoku
- ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu
- rezerwat skalny "Prządki"
- muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
- muzeum Okręgowe w Krośnie
- Jaśliski Park Krajobrazowy
- Magurski Park Narodowy
- Jaśliska - Sanktuarium Maryjne
- Komańcza - muzeum poświęcone Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu
- Bieszczady z pięknymi połoninami
- szlaki architektury drewnianej
- pustelnia Św. Jana z Dukli
- klasztor Michalitów w Miejscu Piastowym
- Wyciąg narciarski Kiczera Ski w Puławach Górnych
POBLISKIE TRASY SPACEROWE
- Góra Zamczysko (570m n.p.m.) w odległości 30 min. drogi od centrum uzdrowiska. W okresie średniowiecza istniał tu zamek obronny wzniesiony w XVI wieku.
- Góra Kalwaria (416m n.p.m.), z której roztacza się piękny widok na Kotlinę Krośnieńską i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie. Z Kalwarii schodząc na wschód dochodzi się do położonego w kępie drzew starego żydowskiego kirkutu.
- Żabia Góra (476m n.p.m.)
- Do Wołtuszowej (dawnej wsi łemkowskiej) i na górę Dział (669m n.p.m.) Wycieczka szlakiem czerwonym w stronę Komańczy. Trasa zajmuje ok. 3 godz. drogi w obie strony.
- Góra Kopiec (631m n.p.m.)Odległość trasy wycieczkowej w obie strony ok. 3 godziny wędrówki
- Góra Przymiarki (640m n.p.m.). Odległość wycieczki w obie strony ok. 2,5 godz. drogi. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama. Na północnym wschodzie widoczna dolina Taboru i Rymanów Zdrój. Na północ dolina nieistniejącej już wsi Wólka. Na południowym stoku w głębokiej dolinie wieś Bałcianka z wyrastającą nad drzewa wieżą XVII wiecznej cerkwi.
- Góra Mogiła (602m n.p.m.) Trasa spacerowa zajmuje ok. 1,5 godz.
- Sucha Góra (610m n.p.m.) W obie strony ok. 3 godz. drogi. Niezapomniane widoki: las, potok, urocze ścieżynki... z góry roztacza się widok na wieś Klimkówka i Doły Jasielsko-Sanockie oraz pasma Pógorza Strzyżowsko-Dynowskiego
|